احمدرضایی
از on 5 آذر, 1397
27 مشاهده
| می‌گویند زود عاشق می‌شوند و زود فارغ. می‌گویند دو روز از رابطه نگذشته تصمیم می‌گیرند ازدواج کنند؛ بی‌فکر، بی برنامه‌ریزی. می‌گویند از زندگی تصوری رؤیایی دارند که شبیه زندگی واقعی نیست؛ دو نفری آشپزی کردن و ظرف شستن، هر روز با گل به خانه آمدن و چسباندن عکس‌های دو نفره روی یخچال با کلی قلب. اما به یک سال نرسیده وقتی می‌بینند نه آن آدمی که انتخاب کرده‌اند آدم زندگی‌شان است و نه زندگی آنقدر رؤیایی و فانتزی، می‌زنند زیر میز بازی و پای‌شان را در یک کفش می‌کنند که طلاق بگیرند. می‌گویند: «بچه‌های دهه هفتادن دیگه! همینن.»
حرف‌هایی که روی اعصاب جوان‌های این دوره و زمانه می‌رود و باعث می‌شود بگویند که نسل سوخته‌اند. ادعایی که دهه پنجاهی‌ها و دهه شصتی‌ها هم داشتند. جوان‌های این دوره و زمانه می‌گویند قدیمی‌تر‌ها عشق و عاشقی و ازدواج‌های آن‌ها را درست نمی‌شناسند و فقط قضاوت‌شان می‌کنند. آن هم در زمانه‌ای که همه می‌گویند قضاوت ممنوع.
بسیاری از دهه شصتی‌ها دیر ازدواج کردند یا خیلی از آن‌ها که دیگر سن‌شان به ۴۰ نزدیک شد ازدواج نکردند. به قول خودشان یا سختگیر بودند یا خیلی عاشق. عشقی که شکست خورده و باعث شده دیگر نتوانند سراغ کسی بروند. وقتی زندگی برایشان فقط با آن آدم زیر یک سقف معنا پیدا می‌کرد اصلاً چرا باید می‌رفتند سراغ ساختن رؤیا با کسی دیگر. دهه پنجاهی‌ها هم اگر توانسته بودند جلوی حرف بزرگ‌تر‌ها بایستند می‌توانستند به مجردی‌شان ادامه دهند، اما خیلی کمتر از دهه شصتی‌ها.
بچه‌های این دو دهه، اما معتقدند دهه هفتادی‌ها نمی‌ترسند از اینکه خودشان را یک دفعه بیندازند وسط ماجرا، وسط حادثه. ترسی که هیچ‌وقت دست از سر بچه‌های دهه ۵۰ و ۶۰ برنداشت. اگرچه این هم یک برداشت کلی است و نمی‌شود به همه تعمیم داد. شاید بهتر باشد برای اینکه بدانیم ادعای بقیه درباره دهه هفتادی‌ها درست است یا نه، سری به آمار بزنیم. طبق آمار سازمان ثبت احوال درسال ۱۳۹۵، حدود ۷۰۰ هزار ازدواج به ثبت رسیده که ۷/۱۴ درصد آن در گروه‌های سنی ۲۴-۲۰ بوده و بیشترین سهم ازدواج دختران در ایران به سه گروه سنی ۱۹-۱۵، ۲۴-۲۰ و ۲۹-۲۵ سال تعلق داشته است.
آمار ازدواج پسر‌ها هم در گروه سنی ۲۵ تا ۲۹ سال بیشتر و معادل ۹/۳۶ درصد کل ازدواج‌هاست. جمعیت شناس‌ها این آمار را این طوری توضیح می‌دهند: «در دهه ۷۰ با کاهش باروری مواجه شدیم برای همین دختران دهه ۷۰ کمتر از پسران دهه ۶۰ هستند و این مسأله باعث افزایش نرخ ازدواج در میان دختران دهه ۷۰ شده است؛ به طوری که درحال حاضر با افزایش نرخ ازدواج در دختران میان ۱۵ تا ۱۹ ساله کشور مواجه هستیم.»