احمدرضایی
از on 24 آبان, 1397
31 مشاهده
اجتماعی ..مراقب خوتان باشید .
روان گردان های جدید پشت مرزهای کشور
ساری- ایرنا- یک عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سازمان پزشکی قانونی نسبت به ورود و شیوع نوع جدیدی از روان گردان های خطرناک در کشور هشدار داد.
ایرنا ، دکتر کامبیز سلطانی نژاد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در ساری افزود: مصرف این روان گردان های جدید که به عنوان ' ان پی اس ' شناخته می شوند با ایجاد توهم زایی بسیار بالا در کشورهای همسایه ایران در حال افزایش است.
وی از ورود و دسترسی جوانان به این روان گردان ها در داخل کشور به عنوان تهدیدی جدی یاد کرد و گفت: سهولت دسترسی و استعمال و ناشناخته بودن ترکیبات این مواد به همراه قیمت پایین آنها باعث تمایل به تجربه و مصرف بیشتر آن می شود.
سلطانی نژاد با بیان اینکه هنوز از مرگ و میر ناشی از مصرف این روان گردان ها در کشور به پزشکی قانونی گزارشی ارسال نشده است، افزود: مواد محرک جدید صنعتی تنوع زیادی دارد و بیش از 700 گونه آن در جهان شناخته شده است و ورود آن به کشور ما که تاکنون مواد محرک صنعتی در آن تنوع زیادی نداشته می تواند خطرناک باشد.
وی با اعلام این که مواد مخدر جدید تاکنون به صورت تجاری وارد ایران نشده، گفت: ولی مصرف آن در کشورهای عراق ، افغانستان و حوزه خلیج فارس شیوع قابل توجهی یافته است.
این محقق مرکز تحقیقات پزشکی قانونی توضیح داد: از آنجایی که ساخت روان گردان های جدید نیاز به آزمایشگاههای پیشرفته ندارد، دسترسی به آن خطر جدی محسوب می شود بویژه این که به شکل قرص عرضه می شود و شبیه داروهای درمانی است